poniedziałek, 16 lutego 2015

10 cytatów, które pobudzają kreatywność i działanie!

Im mniej czytasz i oglądasz się w nieskończoność na innych tym lepiej. Mam na myśli tworzenie i realizację planów.

Mogą to być na przykład: nauczenie się szyć, założenie bloga, rozpoczęcie sprzedaży swoich produktów, wprowadzenie nowości. Pomysłów, które od dawna chodzą Ci po głowie jest pewnie dużo. Wiem, że trudno ruszyć z miejsca. Ale małymi krokami - byle do przodu.

"Nie dzisiaj", "Nie wiem jak", "Nie znam się", "Boję się" czy "Nie wychodzi mi" to tylko niektóre z blokad tworzenia, czy zaprzestawania działań. Wiem i znam to doskonale. Każdy ma czasem gorszy dzień, czasem tydzień.

Tworzysz, starasz się rozwijać produkty, pracownię (lub dopiero o tym myślisz) i nie zawsze jest różowo.  Nie masz Klientów, czasem cierpliwości i czasu, czasem pomysłów. Klienci nie zawsze uwielbiają Ciebie i Twoje produkty, a Ty nie zawsze z uśmiechem na twarzy zasiadasz do kolejnego zlecenia.
Nie łatwo zebrać w sobie na nowo motywację i stale utrzymywać w sobie wysoki poziom optymizmu.  Mi się nie udało, ale próbuję nadal :)

Jeśli pracujesz w zespole to w teorii masz łatwiej, bo istnieje spore (i matematyczne) prawdopodobieństwo, że jeśli Ty widzisz wszystko w ciemnych barwach to Twoi współpracownicy mają więcej energii, a projekt jakoś się potoczy. Innym razem Twoja koleżanka będzie krzyczeć "to nie ma sensu", a Ty będziesz pchać wózeczek pracowni do przodu. Taka wymiana energii, która sprawia, że rzeczy się dzieją.

Większość twórców jednak pracuje samodzielnie i jeśli mają zły dzień, to cała pracownia ma zły dzień/tydzień/miesiąc. Trudno zaczerpnąć energii od innych członków zespołu gdy ich brak. Jakoś trzeba się zmotywować i pobudzić do działania.
Może cytat?


Każdy ma pewnie swój sposób lub sposoby na zwiększenie motywacji. Jednym ze sposobów są cytaty. Spisanie kilku powinno poprawić Twoją motywację. Dobrze je zapisać w notatniku, na lodówce, czy w kalendarzu. Albo na ścianie w pracowni...

Poniżej cytaty, które pobudzają do tworzenia i zabrania się za pracę. Sensowną pracę :)

Nie wszystkie traktuj jak prawdy objawione.
W moim przypadku wszystkie sprawiają po prostu, że mam ochotę tworzyć i pracować.1.

 "Kiedy myślisz, że już nic nie da się zrobić, musisz pomyśleć jeszcze raz"
- Daphne Kalotay

Spadek motywacji i nawarstwianie się problemów sprawia, że czujesz się przyparta do muru. Bez możliwości jakiegokolwiek wyjścia. Zrób przerwę, wyrzuć lub odłóż swoje dotychczasowe notatki, organizery, zapiski i pomyśl nad projektem jeszcze raz. Z czystą i białą kartką przed sobą.2. 
"Nie marnuj czasu na poszukiwanie przeszkody: być może nie istnieje"
- Franz Kafka

Nie taki diabeł straszny jak... dopóki nie spróbujesz wiedzieć nie będziesz. Osobiście miałam (i mam nadal) mnóstwo takich rzeczy, które odsuwałam w czasie byleby tylko się nimi nie zająć. A po czasie okazało się, że "strach ma wielkie oczy"... Dziwnym trafem jednak rzeczy, które miały pójść bez najmniejszych problemów, okazywały się tylko pozornie łatwe.


3.
"Jeśli chcesz być w życiu kreatywny, musisz przestać bać się pomyłek"
- Joseph Chilton Pearce

Strach przed pomyłkami nie jest najbardziej paraliżujący. Strach przed tym, że inni bedą widzieć naszą pomyłkę jest najtrudniejszy do przeskoczenia.

Powyższy cytat nie dotyczy tylko kreatwyności - jak chcesz w życiu zrobić coś sensownego to musisz zaakceptować fakt, że coś pójdzie źle. Bez względu na to jak zorganizowana i perfekcyjna jesteś. Tak po prostu jest.

Potknięć bać się trzeba (bo mogą zdarzyć się takie, po których kolana faktycznie będą boleć), ale strach przed nimi nie może powstrzymywać Cię przed realizacją swoich pomysłów.4. 
"Kiedy myślisz, że gorzej już być nie może, zacznij się walić deską po nodze. Zobaczysz jaką poczujesz ulgę gdy przestaniesz".
- Forrest GumpTen cytat sprawia, że staram się nie narzekać. Jeśli natomiast ból nogi wydaje się niczym w porównaniu do Twojego problemu, faktycznie gorzej być nie może i czas, żeby zrezygnować z realizacji pewnych rzeczy.5. 
"Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz tego dokonać"
- Walt Disney


Nie dosłowność, a idea i energia porywa mnie w tym cytacie. Po prostu trzeba działać. Zwłaszcza w rzeczach, które długo plątają się po głowie i wracają do niej jak bumerang. 
6. 
"Niezadowolenie z siebie to podstawa każdego prawdziwego talentu"
- A.Czechow

Wiara i zadowolenia z siebie i swojej pracy to przywilej niewielu twórców. Czasem cecha charakterystyczna idiotów, których omijamy szerokim łukiem.

Cudownie jest wierzyć w siebie i swoje możliwości, ale nie jest to zawsze łatwe. A niezadowolenie z siebie mimo, że potrafi zniszczyć, w pewnym stopniu skłania nas do ciągłego polepszania swojej pracy. Wszystko musi mieć jednak swoje granice. 

W każdym razie cytat uświadami mi, że nie tylko ja jestem krytyczna w stosunku do swoich prac i taka już jest natura twórcy. 
7. 
"Pudłujesz 100% strzałów, jeśli w ogóle ich nie wykonujesz"
- Weyne Gretzky

Najlepszy hokeista wszech czasów. Ja mu wierzę. 
8. 
"Ogranicza nas tylko nasza własna kreatywność. Ją z kolei ogranicza tylko nasze własne lenistwo".
- Maciej Orzechowski

"Gdybym chciała też bym tak tańczyła". Może tak, a może nie. Lenistwo to cecha, którą ma każdy. Można nad nią pracować - wtedy szanse realizacji celu i mojego tańczenia w balecie wzrastają.  

Moja teoria jest tak, że najbardziej pracowici ludzie to ci, którzy jednocześnie najmocniej zdają sobie sprawę ze swojego lenistwa i dlatego mocniej pracują. Najważniejsze jednak to po prostu zacząć coś robić. 
9. 
"Nie rezygnuj z celu ponieważ wymaga czasu. Czas i tak płynie"
- Anonim

Ten cytat wymaga co najmniej duchowego wytatuowania przez wszystkich niecierpliwych. Nie wszystko daje natychmiastowe efekty. W zasadzie nic (oprócz kilku leków przeciwbólowych i alkoholu) nie daje natychmiastowego efektu. A szkoda.10. 
"Nie ma czegoś takiego jak zły pomysł, zawsze natomiast istnieje pomysł lepszy"
- C.Samuel Micklus


Nie do końca zgadzam się z pierwszą częścią cytatu, ale druga jest znacznie trafniejsza. Zdecydowanie istnieją złe i nietrafione pomysły. Problem polega na tym, że możemy to najczęściej ocenić dopiero po ich wdrożeniu. Nie zrażaj się jednak tym faktem i przecztaj cytat nr 3.
Nawet jeśli coś wyjdzie bez zachwycającego efektu, można to ulepszyć.Najlepszą złotą zasadą jest po prostu zasada "Działaj". 
Podzielcie się też swoimi cytatami. Macie takie cytaty, które lubicie i motywują Was do działania? Ja i inni czytelnicy chetnie je poczytamy :)

Eco Manufaktura jest już na Instagramie - jeśli też tam jesteście to koniecznie dajcie znać :) Też jestem ciekawa co Was inspiruje.


Instagram Eco manufaktura decoupage


Trzymajcie się ciepło!


10 komentarzy:

 1. baaaaardzo Ci dziękuję za tego posta, właśnie tworzę dla mojej Córy taki kreatywny zeszyt i kilka z tych cytatów bardzo mi się do tego przyda!
  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. świetny pomysł z kreatywnym zeszytem!

   Usuń
 2. Piękny cytaty!!! :) Mi towarzyszy szczególnie jeden, który uwieczniłam sobie na magnesie na lodowce:
  "Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czu­je, jak spa­da, lecz śpiewa da­lej, bo wie, że ma skrzydła" Hugo......mnie on motywuje :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, jak dobrze jest poczytać takie cytaty! Ostatnio mam takie różne dni i bardzo różnie myślę o tym, co robię. Czasem coś mnie motywuje do działania, czasem nie potrzebuję motywacji bo jest jakoś we mnie, czasem robią to inni , wyrażając zadowolenie z zamówień, jakie im dostarczam...Zapisuję hasła w kalendarz i lecę na Instagram!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dawno nic mnie tak nie zmotywowało jak Twój wpis.
  Każdy cytat, który tu przeczytałam jest mi tak bliski, z każdym się utożsamiam. Rzeczywiście warto je przepisać/wydrukować i mieć zawsze przy sobie, by nie tracić wiary w to co się robi!
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo motywujący wpis :) Kilku cytatów nie znałam, dzięki :)
  Zaraz zajrzę na Instagram :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie motywuje: "Padłaś, powstań, popraw koronę i ZASUWAJ" bo co robi każde dziecko po upadku?? wstaje i próbuje dalej, aż nie osiągnie swojego celu.... pozdrawiam pam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Bardzo motywujący cytat :) Świetne :D
   Pozdrawiam ciepło!

   Usuń
 7. Wasze cytaty też sobie zapisałam i zapamiętałam :) Są naprawdę dobre i piękne!
  Ściskam i dziękuję Wam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że chcesz uczestniczyć w tworzeniu bloga. Ten blog jest dla Ciebie. Pole do komentowania tym bardziej :)
Jestem bardzo ciekawa Twoich opinii i pytań, więc śmiało korzystaj z opcji "Komentarzy"! Pamiętaj tylko by nie hejtować uczestników i nie spamować dyskusji - reszta (łącznie z krytyką :) bardzo mile widziana :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...