poniedziałek, 13 stycznia 2014

"Decoupage...Help!" czyli Wasze pytania odnośnie decoupage!

Uwaga! Nowy cykl na blogu, który przypadnie Wam do gustu. Jesli kochacie decoupage albo czujecie, że go pokochacie to nie możecie opuścić nowego cyklu decoupage. Oprócz "Podstaw decoupage" i "Środowych Inspiracji" pojawi sie też cykl "Decoupage...Help!".

Decoupage...Help! czyli porady i wskazówki decoupage. Jak zrobić decoupage?


Otrzymuję od Was coraz więcej pytań odnośnie decoupage. Codziennie w wyszukiwarkę wpisujemy mnóstwo pytań: farby, lakiery, przedmioty, inspiracje, efekty, itp. Całe mnóstwo.  Wszyscy szukamy porad i wskazówek decoupage. Im szybciej je znajdziemy i są bardziej precyzyjne tym lepiej.

No i pojawił się pomysł na kolejny cykl. Raz w tygodniu będę publikować odpowiedzi na Wasze pytania - te które zadacie w komentarzu, mailu, przez telefon, na naszym Fan-page'u czy podczas szkoleń.

Decoupage...Help! czyli porady i wskazówki decoupage. Wszystko o decoupage by Eco Manufaktura

Czymś innym pisanie jest postów i tutoriali, a czymś innym dostarczenie  rozwiązań Waszych problemów. Tematy cyklu "Decoupage...Help!" mogą być jakie tylko chcecie - poziom trudności i wtajemniczenia w decoupage nie ma znaczenia: "jak kleić motyw, żeby nie się nie potargał ","podkładki przyklejają sie do siebie", "lakier nie chce schnąć" i wiele innych.

W nowym cyklu dowiecie się wiele praktycznych rzeczy o technice serwetkowej. 

Dziś pierwsze pytanie:

"Podkładki sklejają się z sobą.

 Co zrobić, aby podkładki decoupage nie sklejały się?"

Podkładki pod kubki zazwyczaj przechowujemy jedna na drugiej. Zdarza się, że sklejają się z sobą lub przyklejają do kubka. Jaka jest tego przyczyna i co zrobić, by podkładki nie przyklejały się do siebie? Oto kilka wskazówek decoupage, które mogą rozwiązać problem:


  1. Zbyt krótki czas SCHNIĘCIA lakieru. Pomiedzy kolejnym lakierowaniem musi upłynąć sporo czasu (najlepiej tyle ile zaleca producent, ale jeśli zależy nam na czasie, to przynajmniej nie mniej niż kilka godzin). Często wydaje nam się, że lakier jest już suchy, ale w rzeczywistości jego struktura jeszcze nie jest gotowa. Lakier musi swoje odczekać. I to jest najpopularniejsza przyczyna sklejania się podkładek.
  2. Brak PRZETARĆ papierem ściernym przed kolejnym lakierowaniem. Jeśli nie przed każdą warstwą lakieru to chociaż co 2-3 warstwy MUSISZ przetrzeć pracę papierem ścierym. Lakier będzie lepiej "siedzieć". 
  3. RODZAJ lakieru. Lakier akrylowy ma większą tendencję do sklejania się niż poliuretanowy. To wprawdzie najrzadsza przyczyna ale warto znać charakterystykę poszczególnych lakierów :)
Na rynku dostępne są też specjalistyczne lakiery odporne na wysokie temperatury, ale trzeba pamiętać, że używając ich nie można zapominać o najważniejszych zasadach: 
  • bądź cierpliwy :)
  • używaj papieru ściernego 

Jeśli macie też swoje sposoby i wskazówki na przyklejające się podkładki to podzielcie się nim w komentarzach :)
Inspiracje na podkładki pod filiżanki/kubki decoupage znajdziesz poniżej:
 Rustykalna dekoracja w kuchni podkładki decoupage

 podkładki decoupage z motywem kuchennym w stylu vintage

A teraz śmiało w komentarzach lub w mailach możecie wysyłać pytania na temat decoupage:) Czekam z niecierpliwością!

Pamiętajcie o Eco Manufakturze na FB i Candy- jeśli jeszcze nie wzięliście udziału w zabawie to pędzikiem, pędzikiem... :)
 Styczniowe Candy z prezentami hand made by Eco Manufaktura

Pozdrawiam i ściskam Was serdecznie,
blog decoupage, handmade i DIY pracownia Eco Manufaktura



9 komentarzy:

  1. O proszę, bardzo przydatny cykl się zapowiada :) Moje pierwsze podkładki kleiły się do siebie oraz do kubków :)
    To ja wtrącę swoje 3 grosze z własnego doświadczenia - biorąc pod uwagę lakiery tego samego producenta, mniej kleją się podkładki lakierowane matem, nie mam pojęcia czemu, a jeszcze mniej woskowane.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć Ola! Dzięki za odwiedziny i za świetny komentarz. Faktycznie z matem masz rację, a wosku nie uzywałam jeszcze. Dzięki wielkie i pozdrawiam ciepło :)

      Usuń
  2. jak ja się cieszę, ze was odnalazłam w tej sieciowej głębinie! a tu - proszę - jeszcze o mojej pięcie dekupaża... :D
    dzięki i pozdrawiam prze-serdecznie w związku z tym :*

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jaka miła wiadomość :) Bardzo się cieszę, że cykl może komuś pomóc i że już pojawiają się pierwsze efekty! Wielkie dzięki za odwiedziny i zapraszam częściej. Pozdrawiam :*

      Usuń
  3. Droga Eco Manufakturo :) Dziękuję za wizytę u mnie na blogu :) Bardzo mi miło :)
    Wszystkim zainteresowanym sposobem na nie sklejania się podkładek, polecam na końcu, po całkowitym przeschnięciu lakieru, przetarcie powierzchni woskową pastą, cieniutką warstwą i polerowanie, może to był pasta luksusowa do podłóg, ewentualnie mleczko Pronto. Sprawdzony sposób :) Pozdrawiam Iwona

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć Iwonka! Miło, że wpadłaś i dorzuciłaś coś od siebie. Rada jest rewelacyjna i myślę, że może sie przydać każdemu fascynatowi decoupage :) Dzięki wielkie i pozdrawiam Cię serdecznie!

      Usuń
  4. Sklejanie się podkładek to problem, nad którym jeszcze niedawno długo się głowiłam i długo szukałam odpowiedzi i porad w internecie. Zakupiłam lakier bezbarwny Syntilor (poliuretanowy), a dodatkowo większą uwagę skupiałam na przecieraniu papierem ściernym. I faktycznie, pomogło :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie. Chyba każda osoba zajmująca sie decoupagem przechodzi przez ten problem. Ja walczyłam długo :) i mam nadzieję, że sporo osób skorzysta na tych radach :) Pozdrawiam :*

      Usuń
  5. Witam. Zagląda ktoś w 2018? :) Też mnie tu sprowadziły poszukiwania złotego środka na to, żeby podkładki się nie kleiły do siebie i kubków. Mam lakier odporny na gorąco. Zrobiłam nim dwa komplety i teraz będę robiła trzeci ale zastanawiam się czy zamiast tego lakieru nie użyć lakieru welurowego? Chyba przetestuję na jakiejś niepotrzebnej podkładce :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że chcesz uczestniczyć w tworzeniu bloga. Ten blog jest dla Ciebie. Pole do komentowania tym bardziej :)
Jestem bardzo ciekawa Twoich opinii i pytań, więc śmiało korzystaj z opcji "Komentarzy"! Pamiętaj tylko by nie hejtować uczestników i nie spamować dyskusji - reszta (łącznie z krytyką :) bardzo mile widziana :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...