wtorek, 16 lipca 2013

Farby, lakiery, czyli podstawowe materiały cz. 2 - cykl "Podstawy Decoupage"

W dzisiejszym poście kończę, to co zaczęłam ostatnio czyli  czas na część drugą postu o najczęściej stosowanych preparatach w decoupage :) Zapraszam serdecznie!

podstawowe materiały do decoupage podstawy decoupage eco manufaktura



W tym poście przedstawię preparaty używane w decoupage na trochę "wyższym" poziomie. Oznacza to, że nie stanowią raczej bazowych preparatów do decu, często zapożycza się je z innych technik. Niemniej jednak warto wiedzieć z czym się to je, do czego służy - nawet gdyby okazało się, że nigdy tego nie użyjesz. Po prostu przeglądając inne blogi, tutoriale, czy sklepy z materiałami decoupage będzie Ci łatwiej.

W poprzednim poście pisałam  o klejach, farbach i lakierach - dziś słów kilka o takich preparatach jak: porporina, patyna, czy rozpuszczalniki do decoupage.

PORPORINA 

Preparat, który używa się do wypełniania spękań. Jeśli nie wyobrażasz sobie tworzenia decoupage'u bez lakierów do spękań (krak dwuskładnikowy) to szybko zapoznasz się z porporiną. Lakier do spękań z porporiną tworzą nierozłączny duet :)
Ma postać proszku (wygląda ja sproszkowany cień do powiek - jeśli lubisz makijaż, to będziesz zachwycona porporiną :). Sprzedawana jest w niewielkich słoiczkach, cena nie jest wygórowana, zwłaszcza, że to bardzo wydajny preparat. Możesz wybierać wśród wielu opcji kolorystycznych choć najpopularniejszą są brązy i złocienie.
Zalety:
  • wydajność
  • nie brudzi pracy
  • łatwo ją usunąć

CIENIE DO POWIEK

W decoupage mają takie samo zastosowanie jak porporina. Kiedy nie masz porporiny, a zbywa Ci w kosmetyczce kilka kolorów, to możesz je wykorzystać :)

PATYNA

Kolejna substancja, która służy do wypełniania spękań oraz do postarzania prac decoupage. Preparat popularny i bardzo lubiany przez decoupażystki - to obowiązkowy preparat w pracach w stylu vintage. Jeśli właśnie takie prace zamierzasz tworzyć, to patyna nie będzie zbędnym wydatkiem. Patyna to gęsty preparat, ale bardzo wydajny.

materiały decoupage porporina patyna do decoupage podstawy decoupage
Porporina występuje w postaci proszku, a patyna ma bardzo gęstą, ale płynną konsystencję.

BITUM (BITUMEN) 

Ma te same właściwości, co patyna, ale w konsystencji jest rzadsza.

OPÓŹNIACZ DO FARB

Przeznaczenie takie jak sama nazwa wskazuje - opóźnia schnięcie farb. Generalnie stosuje się go, gdy cieniujesz precyzyjnie prace. Na poziomie podstawowym nie jest to potrzebne. Osobiście nigdy nie stosowałam tego preparatu, ale czas go zakupić :)

TRANSFERY DO DRUKÓW

Bardzo przydają się w decoupage. Początkowo będziesz pracować na serwetkach, papierze do decoupage, czy gazecie, ale w niedługim czasie przyjdzie chęć na więcej :) Czyli na wydruki z komputera. Zrobienie pracy ze zdjęciem osób najbardziej Ci bliskich będzie z pewnością jedną z pierwszych prac, do których wykorzystasz transfery. Wybierać możesz spośród wielu opcji.

KONTURÓWKA

Coś w rodzaju "pisaka" do decoupage. Służy do wykańczania i ozdabiania pracy - często do uwydatnienia brzegów lub linii motywów.

Kontórówka do decouapge podstawy decoupage

FOLIA/ZŁOCENIA

Możesz kupić płatki do ozdabiania lub folię w "arkuszach". Do folii wykorzystuje się specjalny lakier i klej. Ta technika ozdabiania wymaga sporej precyzji, ale wszystko jest w zasięgu ręki :) Możesz ją wykorzystać przy tworzeniu ikon lub prac z motywami Gustava Klimta (lub czegoś w podobnym klimacie :)

Złocenia folia do decouapge podstawy decoupage
Płatki do złoceń występują w wielu odcieniach i kolorach - masz w czym wybierać!

PERLEN 

Pasta dająca efekt pereł

PASTA STRUKTURALNA

Mnóstwo opcji, wielu producentów. Pasta stosowana w pracach, by nadać im efekt 3D. Zazwyczaj stosując pastę, wykorzystuje się też szablon. Ale zastosowanie pasty w decoupage jest bardzo szerokie i pozwala na wiele eksperymentów! Pasty strukturalne zasługują na zupełnie osobny wpis, więc dzisiaj poprzestanę na bardzo zdawkowych informacjach :)

WOSK DO DREWNA

Jeden z ciekawszych preparatów stosowanych do przyciemnienia lub postarzania pracy (efekt "przecierek"). Wosk barwi drewno, wchodząc w jego strukturę. Dzięki temu impregnuje je, zmienia jego barwę i nie ukrywa słoi - struktura drewna jest widoczna. W przypadku farb struktura drewna jest zamalowywana.

Wosk do drewna materiały do decoupage podstawy decoupage
Prezentowany tutaj służy do bielenia drewna. Daje świetne rezultaty!

BEJCE DO DREWNA

Najłatwiej kupić w sklepie budowlanym lub stolarskim. Zmienia kolor drewna, impregnuj je i nie maskuje struktury drewna. Ewentualna warstwa farby nakładana na bejcę trzyma się jednak znacznie lepiej niż na wosku.

Bejca do decouapge podstawy decoupage
Bejce występują w wielu kolorach, a po prawej stronie efekt bejcy - pięknie uwidoczniona struktura drewna. 

"ROZPUSZCZALNIKI"

Stosowane do czyszczenia narzędzi decu lub pozbywania się preparatów z prac:
  • woda (wystarczająca do farb, klejów i lakierów akrylowych). Pamiętaj jednak, żeby narzędzia (zwłaszcza pędzle) umyć zaraz skończeniu pracy. Wtedy materiały do decoupage będą Ci służyć przez długi czas. 
  • zmywacz/rozpuszczalnik - będzie niezbędny w przypadku stosowania lakierów poliuretanowych. "Ciężkie" preparaty wymagają ciężkich rozwiązań :) 
  • terpentyna balsamiczna - stosowana w przypadku farb olejnych lub patyny.  

INNE PRODUKTY

Powyższe produkty to jedynie bardzo pobieżny przegląd produktów do decoupage. Na rynku jest ich bardzo dużo i są mocno wyspecjalizowane. W internecie znajdziesz mnóstwo informacji o podkładach, transferach, itp. - tutaj przedstawiam poglądowo podstawy. Eksperymentuj  z różnymi preparatami i firmami - wybierz te, które najbardziej przypadną Ci do gustu :)


Więcej i inaczej o produktach do decoupage poniżej:

DECORABILIA
YADIS
DECOUPAGE.HOME.PL - sklep decoupage, który świetnie prezentuje główne produkty wykorzystywane w decoupage
NIC NIE ROBIENIE - sklep + blog, który przystępnie wyjaśnia zastosowanie poszczególnych preparatów
DECOUPAGE - bardzo intuicyjny sklep

+ polecam znane, ale cudowne Inspirello.pl, gdzie znajdziesz wiele wskazówek i inspiracji!

PS. Poniżej reszta postów w ramach cyklu "Podstawy Decoupage":

  1. "Wstęp..." - cz.1
  2. "Historia ..." - cz.2
  3. "Coś z niczego ..." - cz.3 (o tym co ozdabiać)
  4. "Po co potrzebna Ci świeczka ..." - cz.4 (o podstawowych narzędziach)
  5. "Farby, lakiery, czyli ... cz.1" - cz. 5

Zapraszam do subskrypcji i komentowania! :)


2 komentarze:

  1. bardzo przydatny cykl :) sama chętnie wykorzystam. Może chciałabyś się nim podzielić na link party? im więcej osób dołączy tym więcej odwiedzi dodane linki :)
    www.speckled-fawn.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Kasiu :) Mam nadzieję, że cykl przyda się do rozpoczęcie przygody z decoupagem :)Na pewno wezmę udział w link party - to będzie pierwszy raz Eco Manufaktury. Może nawet powstanie specjalny post na potrzeby zabawy! Pozdrawiam :)

      Usuń

Dziękuję, że chcesz uczestniczyć w tworzeniu bloga. Ten blog jest dla Ciebie. Pole do komentowania tym bardziej :)
Jestem bardzo ciekawa Twoich opinii i pytań, więc śmiało korzystaj z opcji "Komentarzy"! Pamiętaj tylko by nie hejtować uczestników i nie spamować dyskusji - reszta (łącznie z krytyką :) bardzo mile widziana :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...