czwartek, 11 lipca 2013

Historia Decoaupage'u


Jeśli ktoś lubi historie i ciekawostki, to dzisiejszy post będzie dla niego :)
Słów kilka o historii decoupage'u.

No to zaczynamy :)

Decoupage należy do starszych technik ozdabiania przedmiotów i nie został wymyślony w Europie. W ostatnim czasie zainteresowanie decoupagem jest duże (z tego zainteresowania wziął się ten właśnie blog, moje prace i cykl "Podstawy Decoupage":) To technika baaaaardzo stara. Startujemy.


 1. Pierwszy trop prowadzi na Syberię (!) do tamtejszych ludów koczowniczych  - oni wymyślili decoupage, a służył im do ozdabiania  ...grobów. Grobowce pochodzą sprzed naszej ery, więc nie kłamiąc można powiedzieć, że decoupage ma ponad 2000 lat.
  Historia decoupagu/ History od decoupage

 2. Przystanek nr 2 czyli Chiny - prawdziwa inspiracja, z której wykształcił się decoupage jaki jest nam znany. W Chinach nikt nie nazywał tego tak jak współcześnie. Chińczycy po mistrzowsku posługiwali się produkcją i ozdabianiem przedmiotów z laki. Laka to roślinna żywica, która  zmienia kolor w kontakcie z powietrzem, a po odparowaniu  z niej wody twardnieje i jest niezwykle odporna. Chińczycy albo wyrabiali przedmioty z laki albo pokrywali przedmioty kilkoma warstwami laki (brzmi znajomo prawda? :) 
  Historia decouapge'u - przedmioty z laki w Chinach


 3. Przenosimy się do Europy - w XVII wieku Europejczycy przywożą z Chin produkty z laki. Łatwo się domyślić, że wzbudziły zachwyt - idealnie błyszczące przedmioty codziennego użytku z ornamentami, które są niewyczuwalne pod palcami. 
  Historia decouapge'u - decoupage w Europie

  Tylko skąd wziąć lakę w Europie? Laki nie było, za to popyt i moda na takie przedmioty - ogromne. No i dochodzimy do bezpośrednich korzeni współczesnego decu. Francuscy i włoscy czeladnicy wymyślili więc metodę naklejania wzorów na stoliki, parawany, skrzynie, które następnie malowano. Efekt był zbliżony do przedmiotów przywożonych z Chin, ale były o niebo tańsze i bardziej dostępne. 
  Przedmiot z laki - inspiracja dla decoupage'e w Europie

 4. Jesteśmy nadal w Europie - rzemieślnicy wymyślili już własną wersję przedmiotów wyglądających jak malowane. A na dworach zapanowało szaleństwo dekupażowe - każda dama dworu obowiązkowo zajmowała się nowym hobby. Wielką fanką decoupage'u była Maria Antonina i jej damy dworu. Nowe zajęcie stało się tak popularne, że wycinano wszystko jak leci. To niestety nie żart, bo na potrzeby decoupagu niszczono prawdziwe dzieła sztuki, a prace wybitnych malarzy lądowały po kilkoma warstwami lakieru.
  decoupage na dworach europejskich

 5. Krótki pobyt w Anglii - mamy przełom XVIII/XIX wieku. To właśnie Anglia staje się miejscem rozkwitu decoupage'u. Na szczęście pojawiają się książki z projektami i gotowymi arkuszami do naklejania. Dzięki temu prawdopodobnie udało się ocalić sporo dzieł sztuki :) W wieku 71 lat (!) decoupagem zaczyna zajmować się Pani Mary Delany . Warto zapamiętać. Zrewolucjonizowała decoupage i podniosła tę technikę do rangi sztuki - prace Mary Delany znajdują się obecnie w British Museum!  
 6. Mary Delany decoupageMary Delany decoupage

 7. No i lądujemy w XX wieku - potem już poleciało :) Dziś mamy nieograniczone możliwości zabawy decoupagem. Nie trzeba wycinać dzieł sztuki, nie trzeba być damą dworu, by tworzyć piękne prace.
Jeżeli ktoś chciałby poczytać bardziej szczegółowo o historii decoupage'u to odsyłam do stron Gildii Decoupage.

Tyle historii - kolejny post już jutro. Będzie już bardziej praktycznie :)

Przypominam, że to drugi post z serii "Podstawy Decoupage" - pierwszy post  wprowadzający znajduje się tutaj: "Wstęp czyli słów kilka o decoupage'u"

Pozdrawiam gorąco i zapraszam do komentarzy i zadawania pytań :)


5 komentarzy:

 1. bardzo ciekawie opowiedziana historia dekupażu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję Ci bardzo :) Fajnie jest sięgnąć do korzeni i do tego od czego sie wszystko zaczęło :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo interesujące informacje. Przeczytałam z przyjemnością, bo takiej historii decoupage nie znałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. każda historia potrafi być interesująca - tez uwielbiam takie małe małe historyczne smaczki :)

   Usuń
 4. Ciekawa ta historia, dobrze sięgnąć do korzeni.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że chcesz uczestniczyć w tworzeniu bloga. Ten blog jest dla Ciebie. Pole do komentowania tym bardziej :)
Jestem bardzo ciekawa Twoich opinii i pytań, więc śmiało korzystaj z opcji "Komentarzy"! Pamiętaj tylko by nie hejtować uczestników i nie spamować dyskusji - reszta (łącznie z krytyką :) bardzo mile widziana :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...