środa, 7 sierpnia 2013

Techniki decoupage cz.1 - cykl Podstawy Decoupage

Kolejny post z cyklu "Podstawy Decoupage" - dziś o technikach wykorzystywanych do decoupage/ w decoupage. Wbrew pozorom jest ich kilka - w zależności od pożądanego efektu końcowego czy od poszczególnych etapów tworzenia.

Temat jest dość obszerny, a więc został podzielony na 2 części - jeszcze jesteśmy w orbicie podstaw teoretycznych. Ale już niedługo przejdziemy do praktyk :) Zapraszam do postu wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o technice decoupage.

podstawowe techniki decoupage podstawy decoupage eco manufaktura




Pod pojęciem decoupage kryje się wiele technik tworzenia. Baza jest bardzo podobna, ale można stosować również bardziej skomplikowane lub nietypowe techniki, by uzyskiwać odpowiedni efekt.

W poście dowiesz się jakie są najpopularniejsze metody decoupage - w sposób bardzo podstawowy, ale miejmy nadzieję, że prosty i przystępny. Post powinien ułatwić też czytanie innych blogów, gdzie doświadczone artystki posługują się nazwami technik, o których Ty niekoniecznie wcześniej słyszałaś. Przynajmniej ja tak miałam :)

techniki decoupage jak zrobic decoupage podstawy decoupage

Aby nie pogubić się w gąszczu różnych technik, podzielę je na kilka grup - będą odpowiadać poszczególnym etapom prac w decoupage.

W decouapage mamy do czynienia z 3 podstawowymi etapami:

  1. Przygotowanie podkładu
  2. Naklejanie
  3. Lakierowanie 
To podstawa decoupage - absolutne minimum. W ramach każdego z etapów stosujemy różne techniki. Ich wybór zależeć będzie od spodziewanego efektu, od dostępnych materiałów, albo od Twoich własnych upodobań. Po jakimś czasie będziesz mieć swoje ulubione techniki decoupage. Prawdopodobnie dopasujesz je do swoich potrzeb, wprowadzisz modyfikacje lub wymyślisz swoje własne - będę wtedy liczyć na to, że podzielisz się tą informacją w komentarzach do postu :)

Przygotowanie podkładu do decoupage 


Zanim zaczniesz naklejać motyw musisz stworzyć - bez względu na to czy to będzie serwetka, czy gazeta, a może papier do pakowania. Stworzenie bazy to nic innego jak przygotowanie powierzchni pod klejenie oraz pokrycie jej jasnym podkładem.

*Wskazówka decoupage dla niewtajemniczonych:  motyw przyklejamy ZAWSZE na jasne tło (białe, kremowe, pastelowe). Inaczej motyw będzie wygladał niewyraźnie.

Każda powierzchnia przed przystapieniem do właściwych prac wymaga przygotowania. Główna zasada: musi byc gładka, odtłuszczona, pozbawiona dodatkowych preparatów. Bez wdawania się w szczegóły powiem, że z zależności od powierzchni (szkło, metal, drewno, itp) stosuje się inne metody przygotowania bazy, ale o tym szczegółowo w innych postach. Zakładam, że zaczynacie od ozdabiania powierzchni drewnianych lub butelek, a więc od przedmiotów "łatwych".

Drewniane powierzchnie przetrzyj papierem ściernym i oczyść z drobinek.
Butelki szklane odtłuszcz (woda z mydłem lub alkohol).

przygotowanie powierzchni do decoupage podstawy decoupage eco manufaktura

A teraz przystępujemy do nakładania podkładu. Nakładamy podkład (farbę) w kolorze jasnym.

  • Malowanie pędzlem - najpopularniejsze i stosuje się szczególnie w przypadku drewnianych powierzchni. Przy małych przedmiotach stosuj niewielkie pędzle, a przy wiekszych (np. szkatułki, tace, czy meble) spore pędzle, by ułatwić sobie prace. Farba akrylowa artystyczna bardzo dobrze kryje i wystarczy czasami tylko jedna warstwa. W przypadku farb emulsyjnych potrzebne są 2 lub 3 warstwy. Malowanie pędzlem na szkle (zwłaszcza na kolorowym) pozostawia smugi i trzeba malować czasami kilka dobrych warst, by podkład wyszedł dobrze. Nie polecam tej metody decoupage przy tworzeniu podkładu na butelkach.  
  • Malowanie gąbką (zwane tapowaniem). Technika stosowana zazwyczaj przy mniejszych powierzchniach lub do cieniowania. Bardzo lubię tę motodę, bo zapewnia silne krycie już przy drugiej warstwie, schnie szybciej niż pędzel oraz pozostawia ciekawą fakturę (efekt chmurki). Jeżeli chcesz zrobić dwukolorowe, przechodzące tło (efekt ombre), to tapowanie jest do tego idealne. Możesz używać specjalnych pędzli gąbkowych lub zwykłych gąbek kuchennych/łazienkowych (szczegóły w poście o narzędziach do decoupage). W zależności od rodzaju gąbki możesz uzyskać różne efekty - eksperymentuj :)
techniki decoupage co to jest tapowanie eco manufaktura
www.decouart.pl


Naklejanie motywu

Przystępujemy do najprzyjemniejszej pracy, czyli do właściwego decoupage'u :) Naklejanie motywu. Wspominałam na blogu, że w zasadzie każdy rodzaj papieru nadaje się do ozdabiania przedmiotu. Najczęściej jednak stosuje się serwetki,a więc poświęćmy trochę czasu technice serwetkowej.

Przygotowania motywu serwetkowego możesz wykonać za pomocą :

  • precyzyjnego wycięcia motywu za pomocą nożyczek. Przydaje się jeśli zależy Ci na wycięciu konkretnego szczegółu lub gdy tło serwetki ma inny kolor niż tło ozdabianego przedmiotu. 
  • "wytarganie" motywu z serwetki "na sucho" - za pomocą wszystkich palców u ręki wytargujesz motyw z otaczajacym go tłem :) Starasz się to robić precyzyjnie, blisko motywu, ale nie przejmujesz się fragmentem tła. Przydaje się przy bardzo małych motywach, rozrzuconych, gdzie ilość detali jest tak duża, że sama myśl o wycięciu tego nożyczkami powoduje ból :) Wydarty motyw ładniej wtapia się w tło niż wycięty. 
technika wydzierania motywu serwetki techniki decoupage
by Myszoptica
  • "wytarganie" motywu "na mokro" - za pomocą małego i mokrego pędzla. Przejedź mokrym pędzlem wokół motywu a motyw łatwo odejdzie od reszty serwetki. 
Tutorial by Inspirello (1:16 metoda "na mokro")


Gotowy motyw możesz przykleić w 2 technikach:
  • standardowo za pomocą kleju i pędzla, czyli motyw przykładamy do powierzchni, zanurzamy pędzel w kleju i kleimy po motywie - od środka do zewnątrz.  
klejenie serwetki decoupage podstawy decoupage eco manufaktura

  • metoda na żelazko. Stosowana w przypadku przyklejania większych motywów lub całych serwetek na dużych powierzchniach. Ozdabiany rzedmiot pokrywamy klejem, czekamy aż przeschnie, przykładamy serwetkę i przez papier śniadaniowy delikatnie  prasujemy (nie używając funkcji pary!). 
metoda na żelazko decoupage techniki decoupage
Pełny tutorial by Impresja

  • technika wcierania serwetki - nie stosuje się podkładu z farby. Powierzchnię pokrywa się klejem, a po przeschnięciu przykłada do niej serwetkę. Następnie za pomocą wałka do tapet wgniata się serwetkę do powierzchni. Bardzo ciekawa technika, która na pewno doczeka się osbnego postu :)

Lakierowanie

Najbardziej nielubiana część decoupage - przez niektórych nawet znienawidzona. Są jednka teorie, które przynoszą ukojenie - do lakierowania trzeba dorosnąć, a więc jest nadzieja :) Żyję nadzieją.

Lakierowanie polega na pokrywaniu kilkoma warstwami lakieru ozdabiany przedmiot. Trudno mówić tutaj o specjalnej technice - po prostu lakierujesz warstwa po warstwie, pamiętając by wcześniejsza dobrze wyschła. Pamiętaj by każdą następną warstwę lakieru przed kolejnym malowaniem przetrzeć papierem ściernym i usunąć pyłek. Przy moich pierwszych pracach ignorowałam tę poradę uważając, że nie jest koniecznie potrzebna do szczęścia. Po jakimś czasie postanowiłam jednak zaprzyjaźnić się z papierem ściernym i efekt był bardzo widoczny. Kolejne warstwy są gładkie i nie widać na nich śladów pędzla.


Na wyższym poziomie można mówić o dodatkowym etapie "ozdabiania" prac decoupage i jego technikach, ale o tym w osobnym poście.

W kolejnym poście o technikach decoupage takich jak: złocenia, efekt spękanej farby, techniki postarzania, przecierki, czy techniki transferu.

Dla przypomnienia: dzisiejszy post jest siódmym odcinkiem cyklu "Podstawy decoupage". Jeśli zainteresował Cie ten post, zajrzyj też do pozostałych:
Mam nadzieję, że post okazał się przydatny :) Pozdrawiam i zachęcam do decoupage - to świetna zabawa!


4 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Lena dziękuję Ci :) Korzystaj z bloga ile tylko chcesz :)

      Pozdrawiam ciepło :*

      Usuń
  2. Czy trzeba malować przedmiot,który chcę cały pokryć serwetką?

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że chcesz uczestniczyć w tworzeniu bloga. Ten blog jest dla Ciebie. Pole do komentowania tym bardziej :)
Jestem bardzo ciekawa Twoich opinii i pytań, więc śmiało korzystaj z opcji "Komentarzy"! Pamiętaj tylko by nie hejtować uczestników i nie spamować dyskusji - reszta (łącznie z krytyką :) bardzo mile widziana :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...