piątek, 16 sierpnia 2013

Techniki decoupage cz.2 - cykl "Podstawy decoupage"

Dziś drugi post o technikach stosowanych w decoupage. Zapraszam  wszystkich ciekawskich :)

techniki decoupage podstawy decoupage poradnik eco manufaktura


Witam w kolejnym poście z cyklu "Podstawy Decoupage" - to już odcinek 8 naszej serii :) Dla ułatwienia Wam poszukiwań poradnika na stronie, uruchomiliśmy odrębną zakładkę "PODSTAWY DECOUPAGE", gdzie znajdziecie wszystkie odcinki cyklu - zapraszam :)

Dziś post o technikach decoupage - trochę bardziej skomplikowanych (co nie znaczy, że trudnych :). Post nie będzie bardzo szczegółowy - to raczej przegląd popularniejszych technik z kilkoma słowami komentarza, a nie warsztat poszczególnych metod. Dlatego zapewne bardziej doświadczone dekupażystki mogą dzisiaj się trochę nudzić :)

Mam nadzieję, że przyda się Wam dzisiejszy post.

Techniki używane w decoupage cz. 2

Złocenia

Technika wykorzystywana w decoupage'u by nadać pracom więcej przepychu lub klasy. Przydaje się w przypadku tworzenia ikon lub prac z motywami prac Gustava Klimta. Złocenia uzyskuje się za pomocą specjalnych płatków folii - w różnych kolorach. Płatki mogą być w arkuszach lub w formie drobnych elementów. Prace ze złoceniami wymagają trochę cierpliwości oraz pensety. Warto zaopatrzyć się również w miękki pędzel.

złocenia decoupage podstawy decoupage


Efekt spękanej farby

Do tej techniki używa się specjalnego JEDNOSKŁADNIKOWEGO preparatu oraz farb w dwóch kontrastujących kolorach. Uzyskany efekt - spękana farba. Motyw serwetkowy przyklejamy na stworzone spękania po tym jak wyschnie farba. W ten sposób spod motywu widać spękania.

Ważna uwaga: nakładając drugą warstwę farby należy to robić jednym, zdecydowanym ruchem.

techniki stosowane w decoupage spękania jednoskładnikowe podstawy decoupage


Spękania dwuskładnikowe

Część osób nie wyobraża sobie decoupage'u bez spękań (spękania postarzające prace i imitujące spękania na obrazach olejnych). To rodzaj lakieru. Tzw. kraki składają się z dwóch preaparatów (krok1 i krok 2). Preparaty nakłada się na przyklejony już motyw i na warstwie lakieru. By uwidocznić spękania należy wetrzeć w nie porporinę lub farbę olejną.

spękania dwuskładnikowe techniki decoupage


Postarzanie kropkami

Efekt jak na starych fotografiach - kropki z farby. Technika bardzo prosta i bardzo ją lubię. Można do niej użyć szczoteczki do zębów lub pędzla. W lekko rozwodnionej farbie moczysz pędzel lub szczoteczkę, a następnie "przeczesujesz" ją nad pracą. Efektem są różnej wielkości kropki - doskonała metoda by postarzeć trochę pracę. Ale pamiętaj by założyć na siebie fartuch i nie trzymać niczego cennego w pobliżu, czego wolałbyś nie kropkować :)

Lakierować pracę decoupage możesz dopiero kiedy kropki dobrze wyschną.

Majowe wieczory z winem


Cieniowanie


Dodawanie głębi motywom serwetkowym i całym pracom. Wokół naklejanych motywów za pomocą farb akrylowych (najlepiej z dodatkiem medium opóźniającego schnięcie farb) i małego pędzla (lub gąbki) delikatnie malujesz obwolutę - zaczynając od ciemniejszego koloru, a kończąc na jasnym (identycznym z kolorem tła).

Cieniować można również ranty i boki pracy - w ten sposób można uzyskać efekt postarzenia. Do cieniowania brzegów używać można patyny.

cieniowanie prac decoupage techniki w decoupage
Prace Toskania


Schabby Chic czyli wosk i papier ścierny

Chodzi o efekt przetarć i niedomalowań. By osiągnąć ten cel w decouapge wykorzystuje się świeczkę oraz papier ścierny. Zazwyczaj wykorzystujesz farby w dwóch kontrastujacych kolorach.

Nakładasz miejscami farbę w wybranym kolorze, a po jej wyschnięciu przecierasz ją świeczką (w miejscach, które mają zostać odkryte). Nastepnie nakładasz drugą farbę (na cały przedmiot), a po wyschnięciu przecierasz ją papierem ściernym. Z miejsc, na których znalazła się świeczka, farba z łatwością się odrywa, ukazując spodnią warstwę.

technika schabby chic techniki decoupage


jak uzyskać efekt przetarć techniki w decoupage



efekt przetarć za pomocą świeczki decoupage krok po kroku

Powyższe zdjęcia  pochodzą od jednej z najbardziej znanych dekupażystek i inspiracji dla wielu tysięcy fascynatów decoupagem  - Marina Nikulina. Polecam goraco jej prace.


A w trzecim poście z cyklu techniki decoupage pojawi się słów kilka o transferach, paście strukturalnej, gazie i kawie :) Już zapraszam  :)

Po więcej postów o decoupage odsyłam do zakładki "Podstawy Decouapge" .

Pozdrawiam Was serdecznie :)


7 komentarzy:

  1. Powiem tylko jedno słowo - DZIĘKUJĘ.
    A właściwie dodam jeszcze - czekam na następne posty z tego tematu :))

    OdpowiedzUsuń
  2. Gosia dziękuję Ci bardzo! O to chodzi, by pomóc Tobie i wszystkim, którzy chcą się czegoś dowiedzieć lub rozwiązać problem. Bardzo mnie cieszy, że post był dla Ciebie wartościowy! Jesli choć jedna osoba dowie się czegoś więcej, poczuje się zainspirowana, to znaczy, że ma to sens :) to ja DZIĘKUJĘ!

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak bardzo się cieszę, że znalazłam Twój BLOG. zaczynam swoją przygodę z decoupage, wszędzie gdzie czytałam jakie produkty to łapałam się za głowę ponad 200zł a Twój jest napisany bardzo pratycznie, nie ma wychwalania się itp jest tym czego szukałam DZIĘKUJĘ!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lena to ja bardzo Ci dziękuję za tak miłe słowa! Ale mi sprawiłaś niespodziankę :) Najbardziej cieszy mnie fakt, że mogę Ci pomóc, podpowiedzieć, przedstawić kilka wskazówek.

      Jeśli tylko będziesz miała jakieś pytania to śmiało korzystaj z klawiatury :)

      Trzymam kciuki za Twoje prace decoupage i pamiętaj, że to nie jest drogie hobby: na początek wystarczy lakier akrylowy, biała farba i klej :) Pozdrawiam :*

      Usuń
  4. W końcu mając 3 minuty dla siebie w ukryciu przed dziećmi opanowałam w całości jedną technikę:):):) Pięknie, konkretnie napisane co i jak. Pozdrawiam gorąco !!!!!

    OdpowiedzUsuń
  5. Dziękuję za opracowanie Podstaw Decoupage - przyjaźnie i konkretnie opisane. Dopiero zaczynam moją przygodę z decoupage i bardzo mi się przydały wszystkie informacje a przede wszystkim skłoniły mnie do wykonania pierwszej pracy w tej technice. Jeszcze nie wszystko mi wychodzi tak jak bym chciała ale mam nadzieję, że nabiorę wprawy ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Super blog. Dużo ciekawych i przydatnych informacji.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję, że chcesz uczestniczyć w tworzeniu bloga. Ten blog jest dla Ciebie. Pole do komentowania tym bardziej :)
Jestem bardzo ciekawa Twoich opinii i pytań, więc śmiało korzystaj z opcji "Komentarzy"! Pamiętaj tylko by nie hejtować uczestników i nie spamować dyskusji - reszta (łącznie z krytyką :) bardzo mile widziana :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...